Őr (Jean Calvin) utca 13. szám alatt található ház, amely 1904-ben Schleisinger Benjámin tulajdonában volt, napjainkban már annyira rossz állapotba került, hogy védőhálóval van letakarva és bontásra van ítélve.
Nagyváradnak rengeteg arca van, legtöbbet templomai, a Szent László-tér és környéke, a Bémer-tér, a Szigligeti színház vagy a Főutca palotái láthatóak képeslapokon, naptárakon és egyébb adathordozókon. Pedig aki szeretné átélni az Ady Endre váradjának hangulatát annak nem csak az EMKE kávéházba vagy a Müllerájba kellene benéznie, hanem a városközpont megmaradt kis hangulatos utcáit is végig kellenne barangolnia. Persze nem a zsúfolt hétköznapok idején, hanem mondjuk egy téli vasárnap délután, mikor már alig járnak az autók az utakon.
Ezért jártuk végig mi is ezen utcákat, lefényképezve a múltszázad elei házakat mellyek ugyan nem képviselnek műemlék jelleget de ugyanakkor elválaszthatatlanok Várad szellemiségétől. Pont úgy mint a komunista városfejlesztés éveiben lebonott kis külvárosi házak is melyekre már csak nosztalgiázva emlékeznek az idősebb generáció tagjai, vagy pedig megsárgult képeken mutatják meg unokáiknak egykori lakóházukat, melynek helyén ma már tömbházak sorakoznak. Utcák tüntek így el, mégpedig úgy hogy ma már nehéz megálapítani még a nyomvonalukat is.
Sajnos már a belvárosi házak is veszélyben vannak, sokat közülük már felújítás címén tönkretettek, leverték díszítő elemeiket, kicserélték ablakaikat oda nem illő műanyag nyíllászárókra és a régi gyönyörüen megmunkált kapuk sorsa is az enyészet lett.
De nem csak a házak külseje a fontos, hanem az egykori építettői, tervezői és az eltelt csaknem egy évszázad alatt ott lakók kilétének az ismerete is fontos lenne hogy megmaradjon az utókor számára, ezzel is bizonyítékot hagyva magunk után hogy igenis itt voltunk, itt vagyunk és reméljük hogy még sokáig itt is leszünk.
A követekzőkben néhény házat szeretnénk bemutatni.
Alapi János (Postavarului) utca 2. szám vagy ahogy egy 1911-es térképen szerepel Szalárdy utca 9-es számú ház amelynek tulajdonosai 1904-ben a Migray Györgyné örökösei voltak.
A Fő utca 54 szám alatt található egykori Deutch Károly házat Sztarill Ferenc építette és tervezte 1909-ben
Gerliczy utca 5. szám Szacsvay utca 17. szám Csengery utca 22. szám épült 1909-ben épült 1907-ben épült 1910-ben